fbpx

Regularne badania muszą wejść Ci w krew..

Badania krwi są źródłem informacji o obecnym stanie zdrowia. Służą także wczesnemu wykrywaniu wszelkich zmian zachodzących w organizmie. Gdy wyniki badań krwi odbiegają od przyjętych norm, wtedy odpowiedni sposób żywienia może znacząco poprawić poszczególne parametry. Podwyższone wyniki cholesterolu, trójglicerydów, wysoki poziom cukru we krwi, złe próby wątrobowe, czy niedobory witamin i składników mineralnych można poprawić dietą, bez konieczności stosowania farmakoterapii. Właściwy sposób odżywiania przyczynia się do poprawy wyników krwi, a także ogólnego stanu zdrowia oraz samopoczucia.

Jeżeli Twoje wyniki badań są nieprawidłowe, zapraszam na konsultacje dietetyczne, w czasie których zostanie dobrana dla Ciebie odpowiednia dietoterapia poprawiająca stan zdrowia. Stosując się do zaleceń, już po 2-3 miesiącach Twoje wyniki znacząco się poprawią.

Jeżeli Twoje ogólne samopoczucie jest złe, również zapraszam na konsultacje – wskażę, jakie badania warto zrobić, aby sprawdzić obecny stan organizmu.

Co powinieneś wiedzieć

Niski poziom żelaza prowadzi do anemii.

Zgadza się. By organizm mógł wytworzyć wystarczającą liczbę erytrocytów, potrzebuje ok.18 mg żelaza dziennie. Nie trzeba kupować żelaza w aptece, wystarczy wprowadzić parę produktów spożywczych do codziennej diety, które uzupełnią jego poziom. Znajdziemy je w czerwonym mięsie, drobiu, rybach i podrobach, np. w wątróbce.

Jeśli nie jadasz mięsa sięgaj po jajka, szpinak, buraki, orzechy i suszone owoce. Nie zapominaj także o witaminie C, która ułatwia przyswajanie żelaza.

Wysoki poziom cukru we krwi - czy powinniśmy się obawiać?

Tak. Zdaniem specjalistów cukrzyca to choroba, która przybrała już formę choroby cywilizacyjnej. Pęd życia, niezdrowa dieta i brak ruchu powodują, że coraz więcej ludzi, w tym dzieci, zapada na tę chorobę. Podwyższony poziom cukru w wynikach badań nie musi oznaczać od razu cukrzycy. Jest to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji odstaw słodycze, słodzone napoje, mleko, bułki pszenne, a w zamian wprowadź pieczywo żytnie, kaszę gryczaną, dziki ryż. Jedz regularnie posiłki.

Wprowadzając razowe produkty uzupełniasz dietę w błonnik, który opóźnia wchłanianie i obniża poziom cukru we krwi. Nie zapominaj także o wysiłku fizycznym kilka razy w ciągu tygodnia po minimum 30 minut.

Wysoki poziom cholesterolu - czy powinnam/powinienem przejść na dietę?

Zdecydowanie tak! Brak reakcji na podwyższony cholesterol może przyczynić się do poważnych chorób serca i układu krążenia. Jeśli poziom Twojego cholesterolu jest naprawdę wysoki, niewykluczone, że sama dieta nie pomoże i będzie musiała być wspomagana lekami. Jakie produkty ograniczyć albo całkowicie wykluczyć z codziennego jadłospisu? Podstawą dobrej diety jest zmniejszenie spożycia  słodyczy oraz tłuszczów zwierzęcych, bo to głównie one powodują podniesienie poziomu cholesterolu we krwi. Jedz warzywa, owoce, kasze i produkty pełnoziarniste – dzięki zawartości błonnika ograniczysz wchłanianie cholesterolu. Niech w codziennej diecie nie zabraknie ryb morskich – zawierających kwasy Omega-3, które pomogą unormować profil lipidowy. Pomocny będzie również olej lniany Budwigowy.

Suplementy wystarczą, aby uzupełnić codzienną dawkę witamin i minerałów.

Absolutnie nie. Podstawowym źródłem składników odżywczych dla organizmu powinna być dobrze opracowana i zbilansowana dieta. Suplementy diety powinny być jedynie uzupełnieniem jadłospisu i powinny je stosować tylko te osoby, które faktycznie ich potrzebują: kobiety w ciąży, osoby ciężko pracujące fizycznie, sportowcy lub osoby narażone na działanie silnego stresu. Pamiętaj! Suplementy diety nie są lekami i nie likwidują chorób.

Suplementy są dostępne bez recepty więc nie szkodzą.

Absolutnie nie. Zanim sięgniesz po jakikolwiek suplement czy lek, skonsultuj się z lekarzem. Substancje zawarte w suplementach mogą powodować alergię. Mogą również wchodzić w interakcje z przyjmowanymi już lekami i preparatami a także produktami spożywczymi.

Nigdy nie lecz się na „własną rękę”.

Co parę miesięcy zrób sobie podstawowe badanie krwi czyli morfologię. Jej wyniki są cennym źródłem informacji o ogólnym stanie zdrowia. Rób je również wtedy, gdy pojawia się osłabienie, spadek odporności itp. objawy. Badanie krwi określa stężenie hemoglobiny, liczbę i wielkość czerwonych i białych krwinek, stopień wysycenia ich tlenem.