fbpx

Niedowaga - cichy zabójca naszego organizmu

Wiemy, że otyłość jest niebezpieczna dla zdrowia i może powodować liczne choroby. Jednak trzeba wiedzieć, że niedowaga jest równie niebezpieczna dla zdrowia.
O ile lekka niedowaga pozwala na normalne funkcjonowanie organizmu, o tyle duża jest już sporym zagrożeniem. Jeżeli masz problemy z przytyciem, a Twoje dotychczasowe próby przybrania na wadze nie dają rezultatów, zapraszam na spotkanie. Pomogę Ci skutecznie, a co najważniejsze – zdrowo, przybrać na wadze bez gromadzenia nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Niedożywienie może dotyczyć wybranych grup dzieci i młodzieży, kobiet w stanach fizjologicznych i sportowców, ale na negatywne konsekwencje niedożywienia narażone są również osoby starsze. Niedożywienie opisuje się jako brak równowagi między spożytym pokarmem a zapotrzebowaniem na składniki odżywcze wraz z nim dostarczane.

Co powinieneś wiedzieć

Czym grozi niedowaga?

Niepokojące objawy to gwałtowny spadek wagi, osłabienie, senność, apatia, bóle głowy, dolegliwości trawienne. Gdy organizm otrzymuje za mało składników odżywczych, w tym zwłaszcza białka, witamin i składników mineralnych, może to prowadzić do określonych zmian metabolicznych i upośledzenia funkcji organizmu, oraz nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Skutkiem takiej sytuacji  są nawracające infekcje, anemia, łamliwość kości, próchnica.
Niedożywienie u osób starszych jest następstwem niedostatecznego pokrycia zapotrzebowania energetycznego oraz zaburzeń procesów trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
Do przyczyn rozwoju niedowagi u dzieci zaliczamy choroby metaboliczne, pasożytnicze, zaburzenia wchłaniania pokarmów oraz endokrynologiczne.

Niedowaga występuje często w powiązaniu z chorobą.

Tak. Nagły spadek masy ciała może być objawem choroby dlatego w takiej sytuacji należy pilnie skontaktować się z lekarzem.
Utrata masy ciała jest też częstym następstwem okresu rekonwalescencji – czasu powrotu do pełni sił po przebytej ciężkiej chorobie, zabiegu chirurgicznym bądź urazie. Przebyta choroba jest dużym obciążeniem dla organizmu. Czasowe unieruchomienie, strach i stres związany z chorobą, przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, stosowane leki mogą przyczyniać się do nadmiernej utraty masy ciała. Znaczącą utratę masy ciała obserwuje się także u pacjentów onkologicznych – w zaawansowanym stadium.
Dieta dla takich osób powinna być dobrze przemyślana, przygotowana i powinna zawierać zdrowe wysokoenergetyczne produkty.
Przybieranie na wadze nie przychodzi bowiem łatwo – pacjenci niejako „na nowo” uczą się nawyków żywieniowych.

Niedowaga to zawsze oznaka anoreksji.

Nie. Anoreksja jest chorobą na tle psychicznym, której skutkiem jest ograniczenie przyjmowania pożywienia terminowo lub długodystansowo. Jak wspomniałam w zakładce FAKTY, przyczyn może być o wiele więcej: choroby pasożytnicze, zaburzenia wchłaniania produktów pokarmowych, zaburzenia endokrynologiczne (np. nadczynności tarczycy), choroby metaboliczne (cukrzyca typu 1), choroby nowotworowe czy zakaźne (gruźlica).